poniedziałek, 9 grudnia 2013

Zapieksa I - TRADYCYJNA ZAPIEKANKA Z PIECZARKAMI, SOLONYM MASŁEM, GOUDĄ i DOMOWYM KETCHUPEM


Tradycyjna zapiekanka z pieczarkami, solonym masłem, goudą i domowym ketchupem
Pamiętacie smak tradycyjnych zapiekanek, sprzedawanych z budek i przyczep w czasach, kiedy pieczarki były zastępnikiem mięsa? :)
Czasami człowiek tęskni za takimi smakami... Szkoda, że jestem na to za młody, ale robiąc sobie ostatnio taką zapiekankę starałem się odwzorować smaki zapamiętane podczas jedzenia babcinej bułki z masełkiem, pieczarami i serem. Powiem jedno:
WYSZŁA GENIALNA! No i ten ketchup...

Na 1x zapiekankę, potrzebujesz:

- 1/2x pszennej pół bagietki
- 4x niewielkie pieczarki, pokrojone w cienkie plasterki lub starte na tarce
- garść tartej goudy
- szczyptę sproszkowanych, suszonych prawdziwków
- masło
- sól
- domowy ketchup* 

*kliknij na link, a przekieruję Cię do przepisu na szybki i idealny! :)

A robisz tak:

Zasada jest bardzo prosta :)
Pół bagietkę przekrój wzdłuż na pół i dość hojnie posmaruj masłem. Następnie całość oprósz solą i sproszkowanymi prawdziwkami. To ważne! Sól nada całości smaku, a suszone grzyby dodatkowego, wspaniałego aromatu - to taki mój mały tuning tej klasycznej zapiekanki ;)
Teraz na bułce ułóż warstwę pieczarek i startej goudy. Dlaczego goudy? Bo ma charakterystyczny i wyraźny smak. Musi być pełnotłusta i mleczna - taka jest najlepsza! Dobrze sprawdzi się też Edam Rycki, ale ja polecam Ci Goudę.
Tak przygotowaną zapiekankę wstaw ostrożnie do nagrzanego na 210C piekarnika z termoobiegiem na około 5 minut. Kontroluj cały czas, czy zapiekanka nie stała się chrupiącym sucharem i pamiętaj, że najlepsza jest wtedy, kiedy ma tylko lekko przypieczone brzegi, natomiast środek cały czas pozostaje miękki, puszysty i ciepły :) Po wyjęciu z pieca polej zapieksę domowym ketchupem i wsuwaj póki ciepła!
Jest PRZEPYSZNA!

SMACZNEGO! :)

2 komentarze: